TITLE

DESCRIPTION

Święto Niepodległości

" Wielka godzina, na którą czekał naród polski wybiła...załamała się okupacja austriacka, trzeszczały w posadach rządy niemieckie, władzę przejęli Polacy..." Te słowa, przypomnienie wydarzeń z listopada 1918 roku, wypowiedzieliśmy podczas naszego występu z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. A także: " Żołnierze, obejmuję nad wami komendę w chwili, gdy serce w każdym Polaku bije silniej i żywiej..." to już słowa Józefa Piłsudskiego, Naczelnego Wodza Polski, w rolę którego wcielił się nasz kolega Michał.
  10 listopada w naszej szkole , w kilku scenkach - skojarzeniach do Święta Niepodległości przypomnieliśmy naszym kolegom i koleżankom o trudnych czasach niewoli. Staraliśmy się wczuć i pokazać  przeżycia i myśli Polaków wtedy żyjących. Pomogła nam w tym muzyka Chopina. Zagraliśmy też  scenkę z Wrześni, gdzie uczniowie odważnie występowali w obronie mowy polskiej  i za co zostali brutalnie pobici przez pruskich nauczycieli. Następnie wspominaliśmy o  Dniu 11 listopada 1918 roku, dniu, w którym odzyskaliśmy niepodległość. Pojawiła się na scenie postać Józefa Piłsudskiego i odbył się przemarsz wojska w rytm pieśni "Legiony". Chcieliśmy także przedstawić jak rozumiemy słowo wolność i z czym ono nam się kojarzy. Podskakiwaliśmy radośnie, wypowiadając słowa i zdania, które związane są z tym pojęciem. Nie zabrakło również symboli  państwa polskiego. Na koniec uroczyście odśpiewaliśmy hymn "Mazurek Dąbrowskiego".
   Była to jedna z naszych najważniejszych lekcji historii.